طرح و خیال

طراح

نقاش

بلاگر

فریلنسر

طرح و خیال

طراح

نقاش

بلاگر

فریلنسر

نوشته های بلاگ

نردبان نویسندگی (تمرین 5 دقیقه)

5 جولای 2023 ایده‌ها
نردبان نویسندگی (تمرین 5 دقیقه)

تمرین ۵ دقیقه | تمرین ساده‌ای برای تبدیل نوشتن به عادتی همیشگی

 

  • هدف از این چالش این است که راحت‌تر بنویسیم.

اولِ هر روز کاغذی بردارید و جدول زیر را بکشید:

عادت پنج دقیقه نوشتن
عادت پنج دقیقه نوشتن
در چالش پنج‌ روزۀ نوشتن، هر روز پنج‌ تا پنج‌ دقیقه می‌نویسم که جمعاً می‌شود بیست‌ و پنج دقیقه در روز.
این کار شروع نوشتن را ساده‌تر می‌کند. اگر دستی در نوشتن داشته باشید می‌دانید که شروع نوشتن یکی از سخت‌ترین بخش‌های کار است. با عادت ۵دقیقه این مانع را از سر راه برمی‌دارید.
ممکن است ۵ دقیقۀ شما طولانی‌تر شود و بیشتر بنویسید. این عالی است، اما هربار فقط یکی از خانه‌ها را پر کنید. یعنی اگر نیم ساعت پشت سر هم نوشتید، همۀ خانه‌ها را پر نکنید. برای علامت زدن هر خانه باید از نو و با فاصلۀ زمانی شروع کنید. مثلاً اگر صفحات صبحگاهی را نوشتید -که نوشتن آن معمولاً یک‌ربع تا نیم‌ساعت زمان می‌برد- فقط یکی از خانه‌های جدول را علامت بزنید. دلیل این کار توزیع نوشتن در طول ساعات روز است. می‌خواهیم زندگی با نوشتن را تمرین کنیم.

عادت پنج دقیقه نوشتن
مهم: اگر می‌خواهید عادت پنج‌ دقیقه در زندگی‌تان دوام بیاورد، پس از نوشتن هر پنج‌دقیقه، به خودتان فوراً پاداش بدهید. این پاداش می‌تواند آوردن لبخندی ساده بر لب، نوشیدن چای، کمی رقصیدن یا هر چیز دیگری باشد. مهم این است که بلافاصله این کار را انجام دهید و تمرین نوشتن و دریافت پاداش را به هم گره بزنید. با این کار پنج‌دقیقه‌ها را در مغز خودتان به کاری خوشایند تبدیل می‌کنید و پس از آن مغز شما نه تنها از انجام تمرین سر باز نخواهد زد بلکه هر روز با اشتیاق بیشتری شما را به انجام این کار سوق خواهد داد. دربارۀ اهمیت این موضوع در کتاب «عادت‌های خرد» از پرفسور بی جی فاگ نکات فراوانی آمده است.
در چالش ۵ دقیقه، هم می‌توانید با قلم و کاغذ بنویسید هم می‌توانید با ابزارهای الکترونیکی تایپ کنید.
سعی کنید در جاهای مختلف خانه (دفتر کار و ماشین و…) دفتر و قلم را قرار دهید. بگذارید جای‌جای محیطی که در آن هستید نوشتن را برایتان تداعی کند.
برای نوشتن منتظر وقت مناسب و حال خوب و سکوت و آرامش نباشید. اگر سرتان خیلی شلوغ بود، وقت بدزدید. در میان گرفتاری‌های روزمره، از مهمانی گرفته تا جلسات کاری و …، به دنبال پنج‌دقیقه وقت برای نوشتن باشید.
نوشتن را آن‌قدر به تعویق نیندازید که مجبور شوید در آخر شب تمام پنج دقیقه‌ها را پشت سر هم بنویسید. پنج‌دقیقه‌ها را در طول روز پخش کنید. هدف، تبدیل تمام ساعات روز به وقت مناسبی برای نوشتن است.
در هر نشست پنج‌دقیقه‌ای باید نهایت سرعت را داشته باشیم و برای پیدا کردن ایدۀ مناسب، خودمان را معطل نکنیم.
این تمرین صرفاً برای آزادنویسی است. صدالبته که شما می‌توانید برخی پروژه‌های نوشتاری‌تان را نیز در قالب این تمرین انجام دهید. اما مواظب باشید که کار را برای خودتان سخت نکنید.
کمالگراییِ بیمارگونه ممنوع! از ارزیابی نابهنگام نوشته‌ها دست بکشید.
از تکراری‌نوشتن پرهیز نکنید. شما می‌توانید هزاربار یک موضوع را تکرار کنید. صفحات سفید کاغذ آدم نیستند که از حرف‌های شما دچار سرسام شوند.
به این چالش به چشم یک بازی سرگرم‌کننده نگاه کنید.

  • شاید بهترین موضوع برای نوشتن در این پنج‌دقیقه‌ها روایت تجربۀ زیستۀ شما باشد. از گذشته و حال خودتان بنویسید.
  • همچنین می‌توانید برای کتابخوانی و سایر کارها نیز از روش ۵دقیقه استفاده کنید.عادت پنج دقیقه نوشتن

تمرین «۵ تا ۵ دقیقه» مامانِ «نردبان نویسندگی» است. من دیدم ۵ تا ۵ دقیقه نوشتن برایم کافی نیست، تصمیم گرفتم ۱۰ تا ۱۰ دقیقه را جایگزین آن کنم. در نوع علامت زدن جدول هم تغییری ایجاد کردم که لذت و انگیزه‌ی پرادختن به تمرین را چند برابر می‌کند، اینبار حرکت از پایین به بالاست.

استعاره‌ی نردبان برای تمرین نویسندگی الهام‌بخش و انگیزه‌بخش است، با همین تمرین ساده می‌بینید که دارید هر روز کلی می‌نویسید و انجام تمرین برایتان کاری بامعنا و ثمربخش به نظر می‌رسد.

توضیح ساده‌ی تمرین «نردبان نویسندگی»
برای هر روز یکی از این جدول‌ها در نظر می‌گیرم:

گام بعدی:

هر بار که ۱۰ دقیقه نوشتیم، یعنی یک پله را طی کرده‌‌ایم، پس، از پایین به بالا، برای هر 10 دقیقه‌ نوشتن یک خانه را علامت می‌زنیم:

تا انتهای روز باید از تمام پله‌های نردبان بالا برویم (اگر موفق نشدیم جای سرزنش ندارد، همین که زورمان را زده‌ایم و چند پله بالا رفته‌ایم از هیچی بهتر است):

ممکن است در یک نشست نیم ساعت یا بیشتر بنویسید، پس می‌توانید خانه‌های بیشتری را علامت بزنید. برای مثال اگر سی دقیقه نوشتید سه پله بالا بروید.

اما چه بنویسم؟

همه چیز.

کتاب، پایان‌نامه، شعر، داستان، مقاله، هذیان، در این ده دقیقه‌ها هر چی که دوست دارید می‌توانید بنویسید.

یک دیدگاه بنویسید