طرح و خیال

طراح

نقاش

بلاگر

فریلنسر

طرح و خیال

طراح

نقاش

بلاگر

فریلنسر

نوشته های بلاگ

اهمیت و نقش پول در زندگی

16 نوامبر 2018 تولید محتوا

اهمیت و نقش پول در زندگی

تحقیقات و پژوهش‌هایی که تا کنون در مورد نقش پول در زندگی انجام گرفته، ثابت کرده است که پول در تمام جوانب زندگی انسان‌ها بسیار تاثیرگذار است. اما اهمیت پول در کدام بخش از زندگی ما بیشتر است؟

1. اهمیت پول در ایجاد امنیت روانی

نقش پول در امنیت روانی
در نگاه اول پول پیش از هر چیزی، تضمین‌کننده بقا است. در دنیای امروز، زندگی و مرگ ما به پول وابسته است. سالانه انسان‌های زیادی بر اثر فقر جان خود را از دست می‌دهند. پس بی‌راه نخواهد بود اگر بگوییم پول لازمه زندگی و بقا است و عدم دسترسی به آن خطری جدی برای زندگی است. در واقع پول امنیت روانی ما جهت ادامه زندگی را فراهم می‌کند. هر فردی در زندگی به این امنیت روانی نیازمند است، پس به راحتی می‌توان پول را یک عنصر حیاتی در زندگی معرفی کرد.

2. آیا پول زیاد یعنی داشتن احساس خوشبختی

پول و احساس خوشبختی
همواره این بحث مطرح بوده که آیا پول خوشبختی می‌آورد یا خیر؟ پژوهش‌های این حوزه نشان می‌دهند که ارتباط زیادی بین پول و احساس خوشبختی است. البته که پول به تنهایی هیچ‌گاه برای احساس خوشبختی کافی نیست اما بهرحال از لوازم احساس خوشبختی است.

در پژوهشی تاثیر درآمد و میزان پول حدود 800 هزار نفر از افراد ساکن در کشورهای مختلف بر احساس خوشبختی افراد بررسی شد. نتایج این پژوهش نقش پول در احساس خوشبختی ما را تایید می‌کنند و نشان می‌دهند که ارتباط زیادی بین پول و احساس خوشبختی ما وجود دارد. (منبع)

3. نقش پول در داشتن احساس استقلال

پول و احساس استقلال
احساس دیگری که شدیدا به پول وابسته است، استقلال است. نیاز به استقلال از دوران نوجوانی روز به روز بیشتر احساس می‌شود. از یک جایی به بعد ما دیگر دوست نداریم که کاملآ وابسته به اطرافیان باشیم و میل داریم که خودمان بتوانیم برای خودمان تصمیم بگیریم و زندگی کنیم. متاسفانه بدون وجود پول این استقلال برای ما ممکن نیست. پول از مهمترین عناصری است که ما را به دیگران وابسته می‌کند. از همین جهت کسب پول را می‌توان لازمه احساس استقلال دانست. پول به ما کمک می‌کند تا مستقل شویم و با آزادی بیشتری زندگی کنیم. پول در واقع به نوعی به ما قدرت می‌دهد و ما را روی پای خودمان نگه‌می‌دارد. به‌صورت کلی می‌توان گفت که پول با کمک به مستقل‌شدن ما نقش مهمی را در زندگی‌ ما بازی می‌کند.

4. آیا ثروتمند بودن سبب افزایش اعتماد به نفس

پول و اعتماد به نفس
هر فردی که مدتی در فقر و یا بی‌پولی زندگی کرده باشد به سادگی می‌تواند درک کند که پول چگونه و چقدر بر اعتماد به نفس ما تاثیر می‌گذارد. احتمالا برای شما نیز پیش آمده که پول کمی در حساب‌تان باشد و به خرید بروید. در چنین شرایطی و زمانی که می‌خواهید کارت را به فروشنده دهید قطعا با نگرانی‌های مختلفی روبرو می‌شوید و درک می‌کنید که بی‌پولی در آن لحظه چقدر اعتماد به نفس‌تان را تضعیف می‌کند. به‌گونه‌ای که حتی شاید با ترس و لرز کارت را به فروشنده دهید. در شرایطی برعکس اما اوضاع کاملا متفاوت است. زمانی که از حساب بانکی‌تان مطمئن‌اید خیلی با اعتماد به نفس بیشتری به خرید می‌روید. این موضوع صرفا محدود به خرید نیست. در واقع پول در شرایط مختلف به شدت بر اعتماد به نفس ما تاثیر می‌گذارد و می‌تواند مایه نگرانی و یا آرامش‌خاطر ما باشد.

5. تاثیر پول در ایجاد آسایش
آسایش و رفاه ما بدون داشتن پول ممکن نیست. پول به ما اجازه می‌دهد که امکانات و لوازم مورد نیاز برای ادامه زندگی را به‌راحتی فراهم کنیم. بدون پول ما آسایش نداریم و برای دستیابی به لوازم ابتدایی زندگی باید کلی دست‌وپا بزنیم. پول با فراهم‌ آوردن آسایش و رفاه، زندگی را برای ما ساده‌تر می‌کند.

6. اهمیت پول در بحث سلامتی

پول و سلامتی
مورد دیگری که به‌شدت وابسته به پول است سلامتی ما است. سالانه انسان‌های زیادی به دلیل بی‌پولی و در نتیجه عدم دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی مختلف جان خود را از دست می‌دهند. چه بسیار‌اند انسان‌هایی که بیماری‌شان صرفا به دلیل بی‌پولی روز به روز شدیدتر می‌شود و یک مسئله کوچک‌ آنان را با بیماری‌های جدی روبرو می‌کند. چه بسیاراند افرادی که به‌خاطر بی‌پولی توانایی مراجعه به پزشک، روانپزشک و یا روانشناس را ندارند. به‌صورت کلی باید گفت که سلامتی ما به‌شدت با پول گره خورده است. (منبع)

7. پول ضمانتی برای ادامه تحصیلات

پول و تحصیلات
پول نه‌تنها امکان تحصیل را برای ما فراهم می‌کند بلکه احتمال موفقیت تحصیلی ما و راه‌یابی ما به دانشگاه‌ها و رشته‌های برتر را نیز بالا می‌برد. رابرت فرانک در کتاب خود به نام «موفقیت و شانس» به واضحی توضیح می‌دهد که عمده دانشجویان دانشگاه‌های برتر، در خانواده‌ای ثروتمند زندگی می‌کنند. به صورت کلی باید اشاره کرد که پول بر تحصیل و موفقیت تحصیلی ما نیز در زندگی تاثیر بسزایی می‌گذارد.

8. نقش پول در مقبولیت اجتماعی
ما چه خوشمان بیاید و چه خوشمان نیاید، میزان احترام و مقبولیتی که ما در اجتماع کسب می‌کنیم وابسته به میزان پول‌داری ما است. فارغ از بحث‌های اخلاقی موجود، پول یک ابزار قدرت است و در روابط اجتماعی، قدرت یک مسئله بسیار جدی است. پول باعث می‌شود که ما قدرتمندتر به‌نظر برسیم و طبیعتاً مقبولیت بیشتری را نیز کسب کنیم. به‌صورت کلی می‌توان گفت که پول عنصری جدی در روابط اجتماعی ما است و علاوه بر زندگی فردی، به‌شدت بر روابط اجتماعی ما تاثیر می‌گذارد.

یک باور غلط درباره پول
اشتباه مهمی که در دیدگاه بعضی از ما نسبت به پول وجود دارد این است که آن را کثیف و یا بی‌ارزش تلقی می‌کنیم. احتمالا شما هم این اصطلاح معروف که «پول چرک کف دست است» را شنیده‌اید. و یا وقتی‌که فردی انگیزه‌اش از انجام کاری را کسب پول معرفی می‌کند، فورا بدبینانه به او و انگیزه‌اش نگاه می‌کنیم. همه این‌ها نشانه این است که ما نگاه جامعی نسبت به پول نداریم. پول چرک کف دست نیست. پول امنیت است، قدرت است، استقلال است، سلامتی است، آسایش است. اصلا نباید به پول نگاه بدبینانه‌‌ای داشت و اتفاقا باید به نقش تاثیرگذار آن در زندگی آگاه بود و آن را به رسمیت شناخت.

سخن نهایی
ما در این مقاله نقش پول در زندگی را شرح دادیم. زندگی ما چه در سطح فردی و چه در سطح اجتماعی به‌شدت به پول وابسته است. پول به ما امنیت روانی می‌دهد، نیاز ما به استقلال را فراهم می‌کند و به احساس خوشبختی ما کمک می‌کند. پول به ما کمک می‌کند که از امکانات رفاهی، تحصیلی و درمانی مختلف به سادگی بهره بگیریم. پول مقبولیت اجتماعی را برای ما فراهم می‌کند و به ما در ایجاد روابط اجتماعی مختلف کمک می‌کند. نقش جدیِ پول در زندگی را اصلا نباید دست کم گرفت و باید آن را به رسمیت شناخت. اکنون شما برای ما بنویسید که پول در زندگی شما چه تاثیراتی داشته؟

 

برچسب:
یک دیدگاه بنویسید