بولت ژورنال چیست؟

یک سوال خیلی مهم! بولت ژورنال چیست ؟

دوستای خوبم، بولت ژورنال در حقیقت یک دفتره. یک دفتر ِ خیلی ساده که هر شخص توش اونجوری که دلش میخواد واسه زندگیش برنامه ریزی میکنه. دلیل جذاب بودنش هم دقیقا همینه که هر بولت ژورنال مربوط به یک شخصه و اون شخص میتونه با توجه به سلیقه و نیازش درستش کنه. یک نفر ممکنه بخواد واسه کنکور برنامه ریزی کنه. یکی بخواد کارهای خونه شو روی نظم انجام بده. یک نفر برای کارهای دفتریش استفاده کنه.
بولت ژورنال یک دفتر شخصیه. به این معنی که باید اونجوری درستش کنید که خودتون دوس دارید و برای زندگیتون مفیده. نیازی نیست مطابق سلیقه ی دیگران باشه. اگه دوس دارید کلشو فقط با خودکار مشکی پر کنید. اگر دوس دارید هر صفحه شو نقاشی بکشید. اگر دوس دارین توی دفتر خط دار انجامش بدید.
مهم اینه که تاثیر مثبت توی زندگیتون داشته باشه. پس هدف هاتونو بدونید و واسشون برنامه ریزی کنید.
پس واسه ی بولت ژورنال درست کردن فقط باید یک دفتر و خودکار داشته باشین و اینکه بدونین از زندگیتون چی میخواین. یعنی هدف داشته باشین. و بعد شروع کنید به برنامه ریزی کردن به سبک خودتون برای هدفی که مخصوص شماست.

معمولا توی بولت ژورنال ها یک سری صفحه ی مشترک هست. صفحه هایی که خیلی کاربردی هستن و فارغ از اینکه هدف چیه میتونن مورد استفاده قرار بگیرن. از اینجا به بعد چندتا از این صفحه ها رو با هم مرور میکنیم.
صفحه های متداول بولت ژورنال چیست ؟
ازونجایی که بولت ژورنال یک روش شخصیه، هر شخصی میتونه بنا به سلیقه ش یک مدل صفحه ی جدید به دفترش اضافه کنه. رایدر کارول، مبدع روش بولت ژورنال این چندتا صفحه رو به عنوان صفحه های اصلی بولت ژورنال معرفی کرده:

روزنگار
ماه نگار
آینده نگار
فهرست

اگه به برنامه م نرسیدم چی؟
فکر نمیکنم هیچ آدمی روی کره ی زمین وجود داشته باشه که هر برنامه ای که ریخته رو انجام داده باشه. آخر هر هفته یا هر روز یا هر ماه، برنامه ای که نوشته بودید رو نگاه کنید، از کارهایی که عقب افتاده اصلا ناراحت نشید بلکه سعی کنید الگوی زندگیتونو پیدا کنید. یعنی دلیل انجام نشدن هر برنامه ای رو پیدا کنید و سعی کنید برای هفته یا ماه بعد برنامه ی درست تری بچینید.
از روزی که شروع میکنید مدتی طول میکشه تا دستتون بیاد چطور باید برنامه ریزی کنید پس از تغییر نترسید و سعی کنید سبک های جدید رو امتحان کنید. مطمئن باشید اگر پشت کار داشته باشید حتما به نتیجه می رسید.
پس یاد گرفتیم که جواب سوال بولت ژورنال چیست ، اینه که بولت ژورنال یک روش برنامه ریزی شخصی و منعطفه! با استفاده از این روش هر کسی برای خودش و متناسب با زندگی خودش یک دفتر برنامه ریزی درست می کنه! به اون دفتر میگن بولت ژورنال!

دیدگاهتان را بنویسید